Historie ochozské kopané:

Historie ochozské kopané

Historie ochozské kopané se počíná ve třicátých letech dvacátého století, kdy parta nadšenců, z tehdejších tělocvičných jednot Sokol a Orel, netrpělivě očekávala, kdy budou podruhé posečeny louky v okolí vesnice. Rychle postavili branky a konečně se mohl hrát fotbal. Soupeři byli z okolních vesnic a tak se bojovalo nejen o sportovní čest, ale i dobré jméno obou samostatných vesnic, Obcí a Ochoze (nyní Ochoz u Brna). Po zdlouhavých jednáních s majiteli pozemků bylo dosaženo uvolnění pozemků v část Za Oborou a konečně mohlo být započato se stavbou fotbalového hřiště.V roce 1953 bylo hřiště , především brigádnickou činností hráčů a funkcionářů vybudováno. Postupem času bylo hřiště zatravněno a v letech 1964-1966 byly postaveny kabiny.Tím skončily stavební práce a mohlo pokračovat úsilí o dobrou reprezentaci obce v brněnském okrese.

Fotbal to neměl před druhou světovou válkou v Obcích i Ochozi jednoduché. Fotbaloví nadšenci byli dlouhá léta diskriminováni v obou tělocvičných jednotách Sokol a Orel, kde platil přísný zákaz kopnout do míče i jen tak pro zábavu. Za takový přečin mohlo následovat i vyloučení z jednoty. Není divu, že fotbalová mládež hledala možnosti, kde svůj milovaný sport provozovat. A tak netrpělivě čekali, až se sklidí otavy z luk pod ochotským kostelem, u Kaniček, u Zdechova, na Pastýřkách nebo pod Hádkem. Rychle postavili provizorní branky, nalajnovali hřiště a konečně mohli, v podzimních měsících, začít hrát. Pozvali soupeře z okolních vesnic a tak se v přátelských zápasech bojovalo nejen o sportovní čest, ale i dobré jméno obou, tehdy ještě samostatných vesnic, Obce a Ochoze. Někteří hráči hrávali v této době závodně fotbal v Řícmanicích a Babicích nad Svitavou.